DOŻYNKI GMINNE W ŁĘCE MROCZEŃSKIEJ

05-09-2018 13:31

W sobotę, 1 września, odbyły się Dożynki Gminy Baranów. Ich gospodarzem było sołectwo Łęka Mroczeńska. Mszę świętą dożynkową w kaplicy w Grębaninie odprawił ks. Daniel Kalis.  

Tradycyjnym elementem obrzędu dożynkowego jest z pewnością korowód. To niezwykle barwne widowisko z udziałem delegacji ze wszystkich sołectw i gości zaproszonych na Święto Plonów.  W tegorocznych dożynkach udział wzięli: poseł Bożena Henczyca, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzena Wodzińska, delegacja z węgierskiego gminy partnerskiej– Tiszanána  z burmistrzem Josefem Tothem, wójt Baranowa Lubelskiego – Robert Gagoś, członek zarządu powiatu kępińskiego – Michał Błażejewski, radni gminy Baranów, sołtysi, kołą godpodyń, seniorzy i mieszkańcy gminy. Korowód poprzedzała asysta jeźdźców i amazonek ze stajni „Respekt” Marty i Łukasza Wylęgów. Dożynkowy korowód stanowi równocześnie niezwykłe zwierciadło, w którym przegląda się i historia, i zasobność wsi – organizatora dożynki. Łęka Mroczeńska to ledwie 84 gospodarstwa, a wśród 479 jej mieszkańców zaledwie 24 żyje tylko z rolnictwa. Jak jednak przekonywało dożynkowe hasło na jednym z domostw – „KTO DOBRZE ORZE MA CHLEB W KOMORZE”. Pomagają w tym na pewno potężne nowoczesne maszyny rolnicze, których wartość można z lekka wycenić na jakieś 2 miliony złotych. A zobaczyliśmy je właśnie w dożynkowym korowodzie. Niezwykłego kolorytu dodał sobotniemu widowisku udział poszczególnych sołectw walczących przecież o nagrodę za najładniejszą prezentację. 

Na miejscu uroczystości przywitał wszystkich sołtys Łęki Mroczeńskiej Łukasz Jerzyk. Mówił też o tegorocznych plonach, dużo skromniejszych niż ubiegłoroczne. Najważniejsza część obrzędu dożynkowego ceremoniału to  obrzęd wieńca i chleba. Starostowie dożynek -  Patrycja Jerzyk i Andrzej Olejnik obdarowali chlebem z tegorocznej mąki wójta gminy Baranów – Bogumiłę Lewandowską Siwek. Towarzyszyła temu pieśń „Plon, niesiemy plon” w wykonaniu  zespołu Słupianie.  Podczas swojego przemówienia dziękowała rolnikom za ich codzienny trud.

Dożynki to święto ludzi, którzy nam dają chleb. Dziękuję wam za pracę. Dzięki niej  mamy co jeść - mówiła wójt Bogumiła Lewandowska – Siwek.

Podczas święta plonów w Łęce Mroczeńskiej przeprowadzono konkursy na najbarwniej ustrojone gospodarstwo, najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz na najładniejszy wóz w korowodzie dożynkowym. W pierwszym konkursie zwyciężył Robert Krawczyk, w drugim sołectwo Marianka Mroczeńska, a najbardziej oryginalny wóz w korowodzie przygotowała grupa Seniorów z Mroczenia. Podczas dożynek Łęce Mroczeńskiej nie zabrakło atrakcji dla dzieci i dorosłych. Można tam było nauczyć się pleść wianki albo kosze z wikliny. Artystycznym uzupełnieniem festynu była „Biesiada Polska” oraz koncert zespołu „Dejw”. Najwytrwalsi amatorzy muzyki i tańca bawili się niemal do białego rana.

Czytany 915 razy