DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

30-10-2019 08:41

Tegoroczne gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej odbyły się w poniedziałek 14 października 2019 w Donaborowie. O godz. 17.00 na sali OSP w Donaborowie zebrali się nauczyciele, uczniowie i pracownicy obsługi ze wszystkich szkół gminy Baranów oraz przedstawiciele władz. Zaproszonych gości uroczyście powitał dyrektor miejscowej szkoły, pan Alojzy Piasecki. Dziękując za przybycie, podkreślił ważność pracy nauczyciela oraz jej niezwykły charakter. Przedstawił również obraz idealnej szkoły, nakreślony przez uczniów w przygotowanych wcześniej pracach tworzonych pod wspólnym hasłem „Szkoła moich marzeń”. Z kilku zacytowanych tekstów wynikało, że uczniowie pragną nowoczesnej, skomputeryzowanej szkoły umożliwiającej dużą aktywność fizyczną (boiska, baseny, dużo dodatkowych ciekawych zajęć pozalekcyjnych), ładnie urządzonej i przyjaznej. I oczywiście żeby było dużo zabawy, a mało nauki. 

Po tym wstępie głos zabrała pani wójt Bogumiła Lewandowska – Siwek, wskazując, że wiele postulatów dzieci już jest w szkołach naszej gminy realizowanych. Złożyła nauczycielom serdeczne życzenia, podkreślając, że docenia ich wielki wysiłek i poświęcenie dla uczniów, ma też świadomość, że praca ta nie jest należycie wynagradzana. Wręczyła również corocznie przyznawane z okazji DEN nagrody najbardziej zasłużonym w minionym roku szkolnym nauczycielom z terenu naszej gminy. Nagrody te otrzymali: Sylwia Prygiel ZS w Baranowie, Anna Margielska ZS w Donaborowie, Barbara Owczarek SP w Mroczeniu, Beata Weiss SP w Mroczeniu, Andrzej Tyra SP w Mroczeniu, Lucyna Giebel ZS w Łęce Mroczeńskiej, Justyna Tomaszek – Malinowska ZS w Łęce Mroczeńskiej, Czesława Lorenz ZS w Słupi pod Kępnem.

Życzenia i serdeczne słowa skierowane do nauczycieli i pracowników obsługi popłynęły także ze strony pań – sołtysów Janków i Donaborowa – Marzeny Rzepki i Aldony Klaczyńskiej, przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich z Donaborowa, pani Małgorzaty Gruszki, oraz od Rady Rodziców reprezentowanej przez pana Tomasza Drożdża oraz panie Ilonę Żurawkę i Alicję Fiołkowską oraz od pani Renaty Małolepszej z ramienia z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Tornado”.

Kolejnym ważnym punktem imprezy było wręczenie nagród dyrektora pracownikom Zespołu Szkół w Donaborowie. Otrzymali je: Małgorzata Dąbrowska, Hanna Urbańska, Lidia Wojciechowska, Agnieszka Skąpska-Hełka, Tomasz Modrzyński, Agnieszka Grabowska, Adam Udała oraz Dominika Witak. Potem głos miały dzieci, które pod opieką pani Anny Pisuli – Bykowskiej przygotowały występ. Dziękowały za pracę i zaangażowanie nauczycieli, przepraszały za różne wybryki i życzyły wszystkiego najlepszego. Najbardziej wymowna była pantomima „Ogrodnik i drzewa”, która w metaforyczny sposób ukazywała pracę nauczyciela jako wytrwałego i cierpliwego ogrodnika, pielęgnującego roślinki, czasem też przycinającego je, ale zawsze dbającego, by wydały wspaniałe owoce. Całości dopełniła piękna jesienna dekoracja z kolorowych liści i gałązek przygotowana przez Annę Margielską

Na koniec chłopcy z kl. VIII ofiarowali wszystkim zebranym laurki z sową będącą symbolem mądrości  i życzeniami od uczniów Szkoły Podstawowej w Donaborowie. Goście przy kawie, pysznych plackach i owocach miło spędzili poniedziałkowe świąteczne popołudnie. 

Lidia Wojciechowska

Czytany 869 razy