Przekazanie terminala płatniczego na ręce sołtysa Mroczenia Przekazanie terminala płatniczego na ręce sołtysa Mroczenia

ZAPŁAĆ SOŁTYSOWI KARTĄ

12-05-2020 09:45

11 maja do Urzędu Gminy w Baranowie dotarło 14 bezpłatnych terminali płatniczych w Baranowie. To konsekwencja udziału naszego samorządu w akcji Bezgotówkowa Polska. Terminale trafiły do 11 sołtysów oraz gminnych punktów kasowych (USC, podatki, gospodarka komunalna,…) - Fajny pomysł z tymi terminalami. W urzędach też są potrzebne. Nie raz był problem, bo nie ma gdzie kasy wpłacić, nie mają wydać itd., obywatel chciałby zapłacić podatek poprzez sołtysa, ale w portfelu tylko bilon. A kartą to się ogarnia bardzo łatwo - przekonuje sołtys Mroczenia Andrzej Stodolski. 

Program Polska Bezgotówkowa to wspólna inicjatywa wydawców kart, agentów rozliczeniowych, Związku Banków Polskich oraz sektora publicznego, która ma na celu upowszechnienie akceptacji płatności bezgotówkowych. Od jesieni 2018 r. Program objął także administrację publiczną (np. urzędy jednostek samorządu terytorialnego, urzędy skarbowe) i inne podmioty (m.in. uczelnie, fundacje, muzea, kościoły, policję). Instytucje publiczne, w tym także sołtysi, za pośrednictwem urzędów gmin, na terenie których funkcjonują, mają prawo do takiej liczby urządzeń, ile mają punktów kasowych. Samorządy nie ponoszą kosztów prowizji związanych z transakcjami, ani też nie płacą za dzierżawę terminali do 31 sierpnia 2021 roku. W efekcie tych wszystkich działań pierwsze skojarzenie z hasłem Polska Bezgotówkowa brzmi: terminal płatniczy.

Okazuje się, że kogo do sięgnięcia po darmowy terminal płatniczy nie przekonały argumenty Fundacji Polska Bezgotówkowa czy premie pieniężne wypłacane przez banki, ten musiał zderzyć się z niechęcią klientów do płatności gotówkowych, gdy wybuchła pandemia koronawirusa. Tak oto groźny wirus nieoczekiwanie przyszedł w sukurs działaniom na rzecz spopularyzowania obrotu bezgotówkowego. 

(ems)

 

 

 

Czytany 526 razy