Uczniowie z Niemiec w Mroczeniu!

04-04-2018 00:09

            Wizyta uczniów z Niemiec w Szkole Podstawowej w Mroczeniu trwała od 14 do 19 maja 2018 r. 18-osobowa grupa uczniów niemieckich i polskich przebywała pod opieką nauczycieli: Martina Sopko i Renate Rosendahl oraz Kingi Maciejewskiej i Joanny Wieloch, które przygotowały program wymiany oraz czuwały nad jego realizacją.

            Goście z Niemiec przybyli do Kępna w poniedziałkowy poranek. Uczniowie polscy wraz z rodzicami powitali swoich niemieckich kolegów, a następnie udali się do domów, gdzie goście mogli odpocząć po podróży. Natomiast po południu w szkole odbyło się pierwsze wspólne spotkanie młodzieży polskiej i niemieckiej wraz z opiekunami, podczas którego uczniowie niemieccy zwiedzili szkołę oraz zapoznali się z programem wizyty. Po południu był czas na wspólne grillowanie w Arboretum w Laskach, w którym uczestniczyli uczniowie wraz z opiekunami, pan dyrektor Andrzej Tyra oraz rodzice uczniów biorących udział w wymianie.

            Drugi dzień wymiany – wtorek – upłynął w szkole. Do południa młodzież polska wraz z niemieckimi kolegami i koleżankami brała udział w zajęciach lekcyjnych a następnie pod opieką pani Agnieszki Sitek i przedstawicieli kółka plastycznego uczniowie wykonywali kolaż dotyczący tematyki wymiany młodzieży.

            Następne dwa dni uczniowie wraz z opiekunami spędzili na wycieczce do Krakowa, Oświęcimia i Pszczyny, gdzie realizowali główny temat wizyty „Życie na wsi i w mieście - fotograficzna relacja na podstawie przykładu wiejskiej gminy Baranów oraz dużego miasta Kraków. Oświęcim - zwiedzanie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau”. Podczas  wycieczki uczniowie zwiedzili w/w miejsca w grupach z przewodnikiem oraz pracowali w grupach mieszanych polsko-niemieckich opracowując relacje fotograficzne.

           W piątek odbyło się oficjalne zakończenie wizyty. Podczas pożegnalnego spotkania uczestnicy podsumowali dwudniowy wyjazd, dokonali ewaluacji całej wizyty oraz obejrzeli wspólne zdjęcia, które wzbudziły wiele emocji.

           Piątkowe popołudnie oraz sobotę – ostatni dzień wizyty młodzi Niemcy spędzili ze swoimi partnerami i ich rodzinami. Mieli więc okazję poznać codzienne życie Polaków. Gospodarze starali się uatrakcyjniać pobyt gości organizując m. in. wyjazd do Wrocławia

            Sobotni wieczór to czas pożegnania. Tydzień spędzony z kolegami z Niemiec wniósł nowe przeżycia i doświadczenia. Była to także okazja do wykorzystania umiejętności językowych, nabytych podczas lekcji języka niemieckiego i angielskiego w szkole. Dla uczniów niemieckich była to z kolei możliwość poznania codziennego życia mieszkańców gminy Baranów i nauczenia się chociaż kilku słów w języku polskim. Najważniejsze chyba są jednak zawarte podczas spotkania przyjaźnie, które z pewnością będą kontynuowane.

 

                                                                                                                 Kinga Maciejewska

Czytany 540 razy