850 LAT SŁUPI POD KĘPNEM

06-09-2023 13:16

Tradycja obchodów istnienia miejscowości Słupia p. Kępnem w 2023 r. ma swój złoty jubileusz, bowiem we wrześniu 1973 r. uroczyście i hucznie, jak na owe czasy obchodzono 800-lecie istnienia miejscowości,  jako, że istnieje historyczna wzmianka o tym że w 1173 r, osada Słupia została przekazana klasztorowi w Lubiążu na Dolnym Śląsku.

13 sierpnia 2023 r., przy pięknej pogodzie, mieszkańcy Słupi p. Kępnem uczestniczyli w uroczystym rozpoczęciu obchodów 850-lecia istnienia swojej pięknej miejscowości. Obchody tak zacnego Jubileuszu rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w naszym kościele pw. Wszystkich Świętych pod przewodnictwem ks. kan. Jacka Andrzejczaka – proboszcza tutejszej parafii. Przed kościołem czekał barwny historyczny korowód, który przeniósł uczestników uroczystości na teren boiska sportowego przy ul. Leśnej. Nad bezpieczeństwem przejazdu korowodu czuwali członkowie OSP Słupia. Gospodarz i organizator uroczystości, sołtys naszej wsi, Pan Jarosław Wiśniewski powitał mieszkańców i zaproszonych gości, życząc wszystkim miłej zabawy i przekazał mikrofon Pani Sabinie Chwał –Barczak, która odczytała zebranym historię naszej wsi w „pigułce” czyli w telegraficznym skrócie. O tym, że w Słupi kulturalnie wiele się dzieje świadczyły występy: Zespołu Słupianie, dzieci ze szkoły podstawowej i Młodzieżowej Orkiestry Dętej.

Na jubileusz został zaproszony ksiądz Bogusław Kowalski z Warszawy, który przez godzinę bawił uczestników, serwując anegdoty z życia wzięte. Dla dzieci przygotowano dmuchane zjeżdżalnie a także popisy rycerzy z Bractwa Rycerzy Opolskich i prezentację broni rycerskiej. Koncerty zespołu „Tacy nie inni”, Mariusza Kalagi i show z DJ TWINS Chojnackie przyciągały jak magnes wielu fanów. Nie można zapomnieć o tym, że impreza miała także wiele atrakcji dla ciała, a mianowicie można było skosztować pysznego tortu z herbem Słupi, pieczonej świni, parowanych ziemniaków z gzikiem, potraw z grilla, bigosu, chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem a także domowych ciast przygotowanych przez miejscowe gospodynie. Nie byłoby wielu atrakcji na tej uroczystości gdyby nie hojni sponsorzy, którzy wsparli organizatorów finansowo i rzeczowo. Lista sponsorów jest bardzo długa. W tym miejscu organizatorzy dziękują wszystkim za otwarcie serc i portfeli na potrzeby związane z organizacją rozpoczęcia obchodów Jubileuszu a także tym, którzy poświęcili swój czas aby przygotować logistycznie całą imprezę.

HP

 

Czytany 461 razy