VII FESTIWAL SMAKU

23-11-2022 11:38

Po raz siódmy Zespół Szkół w Mroczeniu zorganizował Festiwal Smaku. Wydarzenie miało miejsce w miejscowej sali OSP.

W tym roku podczas Festiwalu dominowała kuchnia wielkopolska, śląska i ukraińska. Pięć grup festiwalowych prezentowało stoiska i potrawy, które od godzin porannych starannie przygotowywali w kuchni szkolnej i kuchni przy sali OSP. Zadania oceniało jury konkursowe, które jak zawsze nie miało łatwego zadania. Galę festiwalową uświetniły występy młodzieży szkolnej. Uczniowie prezentowali utwory literackie związane z kulinariami. Jak zwykle na festiwalu zaprezentował się zespół „Wężyk Band” pod kierunkiem Danuty Wieczorek. Festiwal zorganizowało Stowarzyszenie „Słoneczny Mroczeń”, Szkoła Podstawowa w Mroczeniu, Koło Gospodyń Wiejskich w Mroczeniu, OSP w Mroczeniu a od początku patronuje mu Wójt Gminy Baranów Bogumiła Lewandowska – Siwek. Koordynatorkami festiwalu od pierwszej edycji są: Agnieszka Sitek i Barbara Lipińska.

I miejsce – Grand Prix zdobyła grupa w składzie: Kludia Biczysko, Marta Kawula, Zuzanna Kubik i Hanna Lubojańska, które przygotowały żurek śląski, kluski śląskie z roladą wołową oraz szpejzę. Opiekunem grupy był Tomasz Biczysko.

II miejsce przypadło Milenie Czajkowskiej, Alicji Mielcarek i Julii Skąpskiej. Dziewczęta przygotowały chleb ze smalcem, wodzionkę, kluski szare z roladą i modrą kapustą, kompot z bani, szałot, kaszankę i placek drożdżowy. Uczennice pracowały pod kierunkiem Aleksandry Czajkowskiej i Magdaleny Mielcarek.

III miejsce zajęli Hubert Durlej, Bartłomiej Janus, Emilia Maryniak, Dominika Muzaj i Magdalena Woźniakowska. Tu dominowała kuchnia wielkopolska. Uczniowie pracujący pod opieką Anety Durlej i Iwony Woźniakowskiej przygotowali rosół z lanymi kluskami, pyry z gzikiem, placki ziemniaczane i bułeczki drożdżowe.

IV miejsce to uczniowie z Ukrainy Maksim Korniienko, Oleksandra Okhremchuk, Lilianna Tynynyka i Oleksandr Tynynyka. Uczniowie zaprezentowali potrawy charakterystyczne dla kuchni ukraińskiej: barszcz ukraiński, żarkoje i benderiki. Grupa pracowała pod opieką Oleny Okhremchuk.

V miejsce to najmłodszy zespół – uczniowie klasy szóstej: Michał Kałuz, Filip Loreński, Szymon Papiór, Hubert Szyc i Alicja Zimoch. Zespół zaprezentował potrawy kuchni wielkopolskiej: rosół, golonkę z kapustą i ziemniakami z piekarnika, oraz faworki. Zespół pracował pod opieką Sylwii Kałuz i Lidii Szyc.

Czytany 666 razy